Działanie lipolizy iniekcyjnej opiera się na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej substancji, które powodują rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Te uwolnione tłuszcze są następnie transportowane do wątroby i metabolizowane jak każdy inny tłuszcz w organizmie.
Najczęściej stosowanymi substancjami w lipolizie iniekcyjnej są:
Fosfatydylocholina: Jest to naturalny składnik błon komórkowych, który pomaga rozpuszczać tłuszcze.
Deoksycholat: Jest to detergent, który rozbija błony komórkowe komórek tłuszczowych.
L-karnityna: Jest to substancja, która pomaga transportować tłuszcze do komórek, gdzie są spalane na energię.
Zabieg lipolizy iniekcyjnej zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut. Przed zabiegiem lekarz lub kosmetolog zaznacza miejsca, w które zostaną podane zastrzyki, a następnie podaje substancję rozpuszczającą tłuszcz za pomocą cienkich igieł.
Ilość zabiegów zależy od skali problemu i indywidualnych oczekiwań pacjenta. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu .
Zabieg lipolizy iniekcyjnej zazwyczaj trwa od 15 do 30 minut. Przed zabiegiem lekarz lub kosmetolog zaznacza miejsca, w które zostaną podane zastrzyki, a następnie podaje substancję rozpuszczającą tłuszcz za pomocą cienkich igieł. Tak jak po każdych zabiegach iniekcyjnych po zabiegu może wystąpić przejściowe zaczerwienienie, delikatny obrzęk i delikatne krwiaki. Dolegliwości ustępują po kilku dniach.
Pielęgnacja nie wymaga od pacjenta szczególnych wysiłków. Należy pilnować higieny w miejscach wkłucia, nie zrywać powstałych po lipolizie strupków do momentu ich wygojenia.