To zabieg kosmetyczny, który wykonuje się w celu dogłębnego oczyszczenia głównie skóry twarzy a także dekoltu czy pleców. Zabieg polega przede wszystkim na ręcznym usunięciu zaskórników i innych zanieczyszczeń gromadzących się pod skórą. Natomiast cały zabieg składa się również z wielu innych czynności, które mają za zadanie usprawnić oczyszczanie.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg oczyszczania manualnego?
Zabieg ten polecany jest szczególnie dla osób posiadających cerę tłustą, mieszaną i trądzikową. Natomiast nie należy wykonywać oczyszczania u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową.
Zabieg rozpoczyna się od wstępnego oczyszczenia skóry czyli demakijażu, po którym wykonuje się peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek. Następnie należy rozpulchnić skórę. W tym celu aplikuje się na twarz specjalną maskę i kieruje na nią strumień pary wodnej, która rozszerzy pory. Tak przygotowaną skórę można poddać manualnemu oczyszczaniu. Polega ono na ręcznym usuwaniu (czyli wyciskaniu) zaskórników i pryszczy. Pewnych zmian takich jak np. prosaki nie można usunąć poprzez uciśnięcie dlatego do zabiegu wykorzystuje się także igły jednorazowe. Po oczyszczeniu należy zdezynfekować skórę odpowiednimi preparatami oraz wykonać darsonwalizację (zabieg mający działanie bakteriobójcze). Kolejnym etapem jest nałożenie maski łagodzącej, która wyciszy skórę po intensywnym zabiegu. Na koniec aplikuje się odpowiedni krem ochronny. Warto wspomnieć, że przy zabiegu manualnego oczyszczania twarzy można dodatkowo wykonać także jonoforezę lub galwanizację.
W przypadku cery trądzikowej i mocno zanieczyszczonej należy wykonywać oczyszczanie średnio co 4 tygodnie. Natomiast osobom posiadającym cerę tłustą lub mieszaną zaleca się wykonywać zabieg z mniejszą częstotliwością (co 6-8 tygodni).
Jeśli pacjent zmaga się z trądzikiem grudkowo-krostkowym, któremu towarzyszą zmiany zapalne zaleca się łączyć manualne oczyszczanie twarzy z innymi terapiami dostępnymi w naszych gabinetach.