Mezoterapia mikroigłowa jest innowacyjną i efektywną metodą odnowy skóry, która polega na tworzeniu kontrolowanych mikrourazów w skórze. Skin pen to urządzenie medyczne, którym za pomocą jednorazowego, sterylnego i opatentowanego aplikatora wykonuje się kontrolowane i pulsacyjne nakłuwanie skóry na określoną głębokość. W wyniku tego dochodzi do powstania mikrouszkodzeń tkanki i stymulacji procesów odnowy skóry.
Po 25 roku życia tracisz około 1 % włókien kolagenu i elastyny. Włókna te to białka podporowe, które odpowiadają za jędrność, gęstość i napięcie skóry. Kiedy zmniejsza się ilość włókien kolagenu i elastyny, skóra zaczyna wiotczeć, pojawiają się tak zwane chomiki, owal twarzy ulega rozmyciu. Na szczęście, proces utraty włókien kolagenu i elastyny jest odwracalny. Wystarczy wykonywać zabiegi, które w naturalny sposób stymulują tkanki do wzmożonej produkcji tych włókien. Mezoterapia mikroigłowa odpowiednim urządzeniem medycznym z certyfikatem FDA to „złoty standard” i podstawowy zabieg, który w naturalny sposób przywraca tkankom zwiększoną zdolność produkcji tych białek podporowych, sprawiając że Twój organizm wytwarza ich tyle jakbyś miała 10-15 lat mniej. Zabieg pozwala utrzymać skórę w stałej, dobrej kondycji, a dodatkowo redukuje niedoskonałości skóry w postaci przebarwień, blizn potrądzikowych, zmniejsza rozszerzone pory.
Pierwszy to faza nakłuwania skóry. Powstałe na skutek tego mikrouszkodzenia sprawiają, że wzrasta efektywność procesów odpowiedzialnych za tworzenie nowych włókien kolagenowych. W efekcie tych działań powstaje elastyna oraz proteoglikany. Na koniec zachodzące w skórze procesy powodują jej ujędrnienie i poprawę gęstości oraz stymulację fibroblastów. Regularnie wykonywana seria zabiegowa ( 3-6 zabiegów w roku) to gwarancja napiętej, jędrnej skóry, bez przebarwień i blizn potrądzikowych, z minimalnie widocznymi porami.
Przed przystąpieniem do zabiegu, skóra nie powinna być podrażniona. Osoby stosujące preparaty izotretynoiny, retinolu i inne pochodne witaminy A powinny odstawić je na miesiąc przed planowaną procedurą. Dodatkowo, przez ten okres należy unikać głębokich peelingów oraz mikrodermabrazji.
Przed rozpoczęciem zabiegu, obszar leczenia zostanie znieczulony kremem z opatrunkiem okluzyjnym. Czas znieczulenia wynosi około 30 minut. Następnie krem znieczulający zostaje usunięty i rozpoczyna się zabieg, który trwa zazwyczaj około 30 minut. Podczas procedury pacjent może odczuwać delikatne szczypanie, pieczenie lub kłucie. Po zakończeniu zabiegu zostanie nałożony regenerujący preparat ochronny.
Pełna rekonwalescencja trwa zazwyczaj około tygodnia, ale do powrotu do aktywności zawodowej można wrócić już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. W kolejnych dniach mogą pojawić się strupki, które same odpadną po kilku dniach i nie powinno się ich ścierać ani zdrapywać. Po zabiegu warto stosować preparat ochronny wspomagający regenerację, na przykład maska pozabiegowa Solve, Zinalfat, Cicaplast. Należy również stosować fotoprotekcję o SPF 50 przez miesiąc po zabiegu. Przez 3- 7 dni po zabiegu należy unikać czynności, które mogą prowadzić do przegrzania i przekrwienia skóry, takich jak intensywny wysiłek fizyczny, gorące kąpiele, sauna oraz nadmierne spożywanie alkoholu.